9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Chcąc włączyć się w ogólnopolskie obchody zaproponowaliśmy naszym uczniom konkurs na mema dotyczącego bezpieczeństwa w Internecie. Nagrodziliśmy 5 autorów najciekawszych memów: Piotra Orzechowskiego, Przemka Klimka, Roberta Wiktorowskiego, Patryka Koseckiego i Norberta Puto.

Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy jaką jest Internet, należy zauważyć, iż może być to miejsce za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw.

Poniżej kilka rad:

– Co zrobić aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

 • Aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
 • Stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
 • Nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

 Co zrobić, aby korzystanie z  Internetu było bezpieczne:

 • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
 • Pamiętaj treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
 • Nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,
 • Nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

 Najczęstsze zagrożenia:

 • Złośliwe oprogramowanie – instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
 • Hejt – często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. 
 • Niebezpieczne gry – bardzo często Internet to „wypełniacz” czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań.  Niektóre z nich, mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
 • Kontakt z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming) – Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
 • Materiały epatujące przemocą. W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
 • Uzależnienie od Internetu – gdy zbyt długo korzystamy z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie może być to pierwsza oznaka uzależnienia. 
 • Kontakt z internetowymi oszustami. W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia część z nich to po prostu próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę, można np. poczytać opinie o sklepie. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli nie, masz prawo odmówić jego przyjęcia. 

 

(Żródło: https://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst-1/31098,Dzien-Bezpiecznego-Internetu.html )

Przydatne linki:

https://dyzurnet.pl/ – Dyżur.net

https://reagujzglos.dyzurnet.pl/download/Co_zrobic_gdy.pdf – Algorytm postępowania Dyżur.net

https://dyzurnet.pl/formularz/?pl – zgłoszenie nielegalnych treści,

800 100 100 – telefon dla nauczycieli i rodziców,

http://fdds.pl/ – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,

http://fdds.pl/best/ – bezpieczna przeglądarka dla dzieci.

https://116111.pl/ – telefon zaufania

 http://www.saferinternet.pl/  bezpieczeństwo dzieci on-line