Nasi trzecioklasiści wzięli udział w lekcji z doradztwa zawodowego, którą poprowadziła Katarzyna Klag – specjalista ds. rozwoju zawodowego z Młodzieżowego Biura Pracy oraz Krzysztof Borek Doradca EURES. (Jeżeli masz pytania dotyczące ofert pracy w danym zawodzie skontaktuj się z doradcą – k.borek@ohp.pl)

Była to bardzo cenna lekcja z zakresu doradztwa zawodowego i nie tylko. Uczniowie dostali odpowiedzi na pytania: Co dalej po szkole? Jak się odnaleźć na rynku pracy? Jak znaleźć pracę i dobrego pracodawcę? Czym się kierować w wyborze dalszej kariery zawodowej? Gdzie się zgłosić? Czy ktoś mi doradzi? Bezpłatnie? Jak się przygotować do wyjazdu do pracy za granicą?

Polecamy usługi międzynarodowego pośrednictwa pracy – EURES, które obejmują:

– międzynarodowe pośrednictwo pracy, 

– informowanie na temat warunków życia i pracy w krajach członkowskich,

– identyfikowanie i przeciwdziałanie przeszkodom w mobilności, 

– realizację projektów międzynarodowych.

Młodzieżowe Biuro Pracy realizuje zadania z zakresu pośrednictwa pracy dla młodzieży bezrobotnej, poszukującej pracy oraz uczącej się:

– poszukiwanie i gromadzenie ofert pracy w kraju, jak i za granicą,

– odpowiedni dobór ofert pracy w celu realizacji oczekiwań i możliwości pracodawców oraz osób poszukujących pracy,

– kierowanie młodzieży do pracy stałej, sezonowej, krótkoterminowej,

– organizowanie giełd i targów pracy.

Praca, której szukasz może być w innym kraju Europy www.eures.praca.gov.plwww.eures.europa.eu, Centralna Baza Ofert Pracy – ofery.praca.gov.pl.

Zapoznaj się z wymogami wyjazdu do innego państwahttps://reopen.europa.eu/pl

Uwaga! (https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/)

Wybór kraju wyjazdu może być decydujący dla Twojego bezpieczeństwa w pracy. Najważniejsze czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę wybierając kraj wyjazdu to:

– Czas wyjazdu. Wyjeżdżając na krócej często godzimy się na gorsze warunki zakwaterowania i cięższą pracę. Przed podjęciem decyzji o pozostaniu na stałe w danym kraju warto sprawdzić, jakie są koszty codziennego życia i znalezienia innej pracy, gdybyśmy chcieli zmienić pracodawcę. 

– Rodzina. Przygotowania do wyjazdu i jego organizacja różnią się znacząco w zależności od tego czy wyjeżdżamy samemu czy z całą rodziną. W tym drugim przypadku musimy wziąć pod uwagę m.in. szanse znalezienia pracy przez partnera/partnerkę czy też możliwość posłania dzieci do przedszkola/szkoły. 

– Informacje o kraju. Przed ostateczną decyzją zdobądź jak najwięcej informacji o kraju, do którego chcesz wyjechać. Poszukaj wiadomości w internecie, popytaj rodzinę i znajomych. 

– Znajomość języka. Wybierając kraj, weź pod uwagę znajomość języka tego kraju. Operowanie przynajmniej podstawowymi zwrotami ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie. Jeśli znasz język lepiej, masz szansę na znalezienie lepszej pracy.

– Rodzaj pracy. Jeśli wiesz, jaki zawód chciałbyś wykonywać sprawdź warunki zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej w danym kraju. Pamiętaj, że do wykonywania niektórych zawodów wymagane są dodatkowe kwalifikacje. 

-Warunki życia. Bardzo ważne dla Twojego komfortu pracy i życia za granicą są koszty życia w danym kraju oraz zakres i poziom opieki zdrowotnej i socjalnej. Dowiedz się przed wyjazdem, czego możesz spodziewać się na miejscu.