We wtorek 28 maja uczniowie PRAKTYKA w Chełmcu odwiedzili Zakład Karny w Nowym Sączu. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z pracą służb więziennych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania więzienia oraz profilaktyka – jakie są konsekwencje złych zachowań, nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych. Młodzież została zapoznana z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy funkcjonariusza oraz z zajęciami więźniów w czasie pobytu w zakładzie karnym (jak wygląda dzień więźnia, jakie mają prace odpłatne i nieodpłatne, którzy więźniowie mogą uczestniczyć w pracach poza zakładem i na jakiej zasadzie odbywa się wyznaczenie osób do poszczególnych prac, za jakie wyroki są skazani więźniowie, jak wygląda nadzór nad więźniami oraz jak wyglądają odwiedziny więźnia). Następnie uczniowie mogli zobaczyć Zakład Karny od wewnątrz: cele więźniów, plac spacerowy, kaplice. Mamy nadzieję, że cel wycieczki został osiągnięty, bowiem w przystępny i zrozumiały sposób zostało przedstawione uczniom, jak można ustrzec się przed przestępczością i więzieniem oraz jak należy postępować by uniknąć kłopotów.